Istnieje wiele sposobów na obieranie granatu. Oto kilka wskazówek: Wybierz granat, który ma odpowiednią wysokość, użyj obieraczki do granatów i wyciśnij z niego sok! Czytaj dalej, by poznać więcej szczegółów. Oprócz pysznego smaku, granaty są też bogate w przeciwutleniacze i mają świetny wpływ na twoje zdrowie.
Wybieranie granatu o odpowiedniej wysokości
Choć granaty mogą wyglądać podobnie, powinieneś zwrócić uwagę na jedną cechę, która pozwoli Ci określić, czy są dojrzałe: ich kolor. Granat powinien być czerwony, ale nie tak czerwony, żeby nie było widać pestek. Powinien być okrągły, błyszczący i pozbawiony skaz. Powinien też być ciężki, z wyczuwalnym odgłosem wydrążenia. Jeśli jest lekki, prawdopodobnie nie jest wystarczająco dojrzały.
Granat powinien być dojrzały, ale nie tak dojrzały, żeby się rozpadał. Do gotowania i pieczenia chcesz kupić granat nieco mniej dojrzały, ale wciąż twardy – fragment ten jest twórczością ekspertów portalu . Dzięki temu nie stracisz żadnych nasion. Jeśli planujesz jeść owoc na świeżo, powinieneś go umyć przed użyciem.
Skórka powinna być gładka i ciemnoczerwona. Możesz wybrać granat o różnych odcieniach czerwieni, ale szukaj owoców o głębokim czerwonym kolorze. Skórka granatu powinna być jędrna i gładka. Im bardziej soczysty jest granat, tym więcej soku zawiera. Im więcej soku zawiera granat, tym lepiej!
Co więcej, pestki granatu są łatwe do usunięcia. Możesz po prostu przekroić go na pół i rozbić drewnianą łyżką lub w wodzie. Po przecięciu owocu nasiona opadną na dno miski. Po ich oddzieleniu możesz je umyć i odsiać. Następnie możesz je przechowywać w lodówce do 5 dni lub nawet do 2 miesięcy.
Jeśli zbierasz granaty do jedzenia, upewnij się, że skórka jest jędrna i nie pomarszczona. Możesz to poznać po tym, jak brzmi, gdy się w nią stuka. Nie powinna wydawać pustego lub metalicznego dźwięku, w przeciwnym razie trudno będzie ją obrać. Jeśli jednak zauważysz pęknięcia lub skórzastą skórkę, granat jest prawdopodobnie przejrzały.
Nie musisz znać dokładnej wielkości granatu w sklepie spożywczym, ale powinieneś zwrócić uwagę na jego kolor. Granat jest najbardziej dojrzały, gdy jest jędrny i ma grubą, błyszczącą skórkę. Jego kolor może się nieco różnić od koloru innych granatów. Należy też pamiętać, że wielkość granatu może się różnić w zależności od klimatu i łańcucha dostaw.
Sprawdź, czy granat jest dojrzały
Jak rozpoznać, kiedy granat jest idealnie dojrzały? Przede wszystkim sprawdź jego skórkę. Dojrzałe granaty powinny mieć jasnoczerwoną skórkę. Jaśniejsze owoce są niedojrzałe. Dojrzałe granaty będą jaśniejsze od ciemnych owoców, a ich skórka powinna być gładka i jędrna. Jeśli mają pęknięcia lub są przebarwione, to znaczy, że są już niedojrzałe.
Kiedy zbierać granaty, możesz określić ich dojrzałość na podstawie wyglądu i smaku. Szukaj owoców jaskrawoczerwonych lub karmazynowych. Skórka powinna być jędrna i błyszcząca oraz odporna na drapanie paznokciami. Granat może mieć różny kolor i kształt, dlatego ważne jest, by szukać odmian o różnych kolorach.
Jeśli zauważysz, że granat jest rozdwojony na skórce, najlepiej zerwij go przed planowaną datą zbiorów. Pęknięcia są zwykle spowodowane gwałtownymi zmianami temperatury i pogody. Dojrzały granat będzie cięższy niż na to wygląda i bardziej soczysty. Upewnij się też, że łatwo się go zbiera. W przeciwnym razie może być przejrzały i mdły.
Aby określić, czy granat osiągnął szczyt dojrzałości, powinieneś wykonać kilka pomiarów i obserwować owoc na własną rękę. Ogólnie rzecz biorąc, granaty są gotowe do zbiorów 6-7 miesięcy po kwitnieniu. Hodowcy komercyjni znają te ramy czasowe i używają innych metod, by określić, kiedy granat jest dojrzały.
Aby określić dojrzałość granatu, zważ go dokładnie. Poziom soczystości będzie zależał od wagi granatu. Jeśli granat jest lżejszy niż kilka kilogramów, nie będzie miał tak dużo soku. To samo dotyczy kwaśnych granatów.
Oprócz tego, że sok z granatów jest pełen przeciwutleniaczy, zmniejsza on ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Co więcej, zmniejsza kwasowość moczu, zmniejszając tym samym szanse na powstanie kamieni nerkowych. Granaty mogą być jednak niebezpieczne. Nie tylko nasiona zawierają substancje toksyczne, ale także łodygi i korzenie mogą być szkodliwe, jeśli zostaną zjedzone. Jeśli nie jesteś pewien, jak rozpoznać granat, upewnij się, że używasz go prawidłowo.
Używanie obieraczki do granatów
Używanie obieraczki do granatów to jeden z najprostszych sposobów na cieszenie się tymi prozdrowotnymi owocami. To opatentowane narzędzie usuwa setki pestek, nie uszkadzając owocu ani nie plamiąc ubrań. Nadaje się do mycia w zmywarce i potrafi wydrążyć cały owoc granatu w mniej niż 2 minuty. Nadaje się też do mycia w zmywarce, więc jego czyszczenie jest bardzo proste.
Zanim zaczniesz przygotowywać następny posiłek z granatów, upewnij się, że urządzenie jest w dobrym stanie. Obieraczka do granatów powinna pracować na biegu jałowym przez godzinę, a jej temperatura nie powinna wzrosnąć powyżej określonej wartości. Upewnij się, że obieramy granaty o podobnej wielkości – różnica większa niż 15 mm zepsuje proces obierania. Odstęp między dolną deską a bębnem sita powinien być mniejszy niż 2 mm, a wielkość granatu określa odstęp między rolkami.
Odsiewarka granatów dobrze sprawdza się w produkcji wysokiej jakości kawałków granatu. Dzięki szybkiemu rozdrabnianiu i precyzyjnemu obieraniu uzyskuje się doskonale przetworzony produkt. Zapewnia też bezpieczny i wydajny proces pakowania. Jego konstrukcja obejmuje lej zasypowy, kosz zasypowy, wałek zgniatający pierwszego stopnia, wałek rozdzielający i układ przeniesienia napędu. Odsiewarka do granatów ma regulację częstotliwości i oddziela owoce różnej wielkości.
Kiedy używasz maszyny do usuwania pestek z granatów, powinieneś ustawić timer na proces obierania. Czas potrzebny do obrania granatu zależy od wielkości i grubości skórki. Generalnie maszyny te mogą obierać od dwóch do trzech granatów na minutę. Maszyny te znane są też jako separatory nasion granatu, obieraczki granatu i korowarki do granatów.
Pozyskiwanie soku z granatów
Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać sok z granatów, czytaj dalej! Obieranie granatu jest stosunkowo łatwe i polega na usunięciu zewnętrznych warstw owocu. Najpierw musisz przeciąć owoc na dwie połówki, uderzając w nie dużą drewnianą łyżką. Po usunięciu części nasiennej możesz ponownie uderzać w owoc, używając więcej siły, by wydobyć pestki. Jeśli pestki nadal są w środku, możesz je wypłukać mokrą ściereczką.
Aby wydobyć sok, musisz najpierw zmiękczyć miąższ granatu. Miąższ powinien łatwo wyjść przy lekkim nacisku. Dobrze nadaje się do tego wałek do ciasta lub ciężka patelnia. Następnie umieść granat na szklance. Umieść otwór skierowany w dół. Następnie wyciśnij granat, by wydobyć z niego sok.
Sok z granatu można kupić w butelkach w sklepie spożywczym. Jest on jednak drogi i ma dużo kalorii. Obierając granat, uzyskasz sok o wyjątkowym smaku i kolorze. Możesz dodawać sok z granatu do swoich ulubionych napojów lub używać go w smoothies, by dodać im odrobinę czerwieni. Poza tym, że są pyszne, granaty są też pełne antyoksydantów.
Sok z granatów może być przechowywany w lodówce do tygodnia lub zamrożony do wykorzystania w przyszłości. Możesz jeść membranę lub skórkę, ale pamiętaj, że sok z granatu może poplamić ubrania i inne materiały. Aby zapobiec powstawaniu plam, możesz przemyć nasiona granatu kilkoma kroplami wody i wyprać je w pralce. Dodawanie soku do innych soków i napojów również poprawi twój ogólny stan zdrowia.
Aby usunąć nasiona i łupinę nasienną z granatu, musisz najpierw odciąć koronę. Używając noża ogrodniczego, musisz przeciąć skórkę od kwiatu do łodygi. Pamiętaj, żeby nie przeciąć pestek i błony. To są najtrudniejsze części granatu. Kiedy już odetniesz koronę, pokrój ją na owoce w kształcie stożka.
Podobne