Jak obrać papaję – porady i zastosowanie

Jak obrać papaję - porady i zastosowanie

Ten tropikalny owoc ma pomarańczowy miąższ i jadalne nasiona. Jego zalety sięgają od redukcji zmarszczek po wspomaganie produkcji sebum. Choć smakuje jak wymiociny, jest szeroko stosowany do pielęgnacji skóry. Papaja wspomaga produkcję sebum i redukuje plamy starcze. Zanim jednak zanurzysz się w tym pysznym owocu, przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, jak prawidłowo obierać papaję i korzystać z jej dobrodziejstw.

Carica papaya to tropikalny owoc z pomarańczowym miąższem i jadalnymi nasionami

Pochodząca z Ameryki tropikalnej papaja jest uprawiana w wielu krajach, od południowego Meksyku po sąsiednią Amerykę Środkową. Roślina ta może przetrwać w różnych typach gleby i może być uprawiana na różnych zboczach. Najbardziej efektywna jest na glebach bogatych, o dużej zawartości substancji organicznych. Z drugiej strony, roślina może dobrze rosnąć na glebach kwaśnych, ale słabo rodzi owoce.

Papaja to tropikalne drzewo pochodzące z obu Ameryk, dorastające od 2 do 10 metrów wysokości. Owoce mają pomarańczowy kolor i jadalne nasiona. Nasiona przypominają pieprz i są często używane w kuchni azjatyckiej i karaibskiej. Rośliny papai mają trzy płcie, z których męska produkuje pyłek, a żeńska małe, niejadalne owoce. Hermafrodytyczne rośliny papai produkują kwiaty, które zawierają żeńskie zalążnie i są samopylne.

Papaja jest niskokalorycznym owocem o słodkim smaku. Pomimo dużej zawartości błonnika, papaja jest niskokaloryczna i praktycznie nie dostarcza białka. Zawiera enzym znany jako papaina, który rozkłada białka i tłuszcze. Jej liście mogą mieć rozmiar od 250g do 9kg, w zależności od odmiany. Papaje można spożywać na surowo lub po ugotowaniu. Można je wykorzystać w wielu różnych produktach i są bardzo pożywne.

Produkcja papai jest w dużej mierze skoncentrowana w regionach tropikalnych. Filipiny, Indie, Cejlon, Australia i RPA produkują większość papai na świecie. Produkcja papai w Ameryce Łacińskiej jest jednak stosunkowo niewielka. W 1974 roku Hawaje i Dominikana wyeksportowały 26 milionów funtów świeżych owoców do kontynentalnej części USA. Produkcja obu wysp nie zaspokoiła jednak popytu na papaję. W rzeczywistości Republika Dominikańska i Portoryko mają ograniczoną produkcję papai, głównie na potrzeby przetwórstwa.

Nasiona papai zawierają wiele istotnych związków bioaktywnych, w tym flawonoidy, jednonienasycone kwasy tłuszczowe i kwasy fenolowe. Zawierają też duże ilości białka i mogą być przetwarzane na proszek z nasion. Olej ten może być łączony z wysokiej jakości lipidami w celu uzyskania niekonwencjonalnego oleju do gotowania. Olej ten jest nie tylko cennym składnikiem żywności, ale także pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Co więcej, jeśli papaja zostanie przetworzona, nasiona mogą być sprzedawane jako suplement dla zdrowia.

Wspomaga produkcję sebum

Papaja jest bogata w witaminę A, która jest niezbędna do produkcji sebum w skórze, dzięki czemu jest ona nawilżona. Witamina A pomaga też budować kolagen, który nadaje naszej skórze strukturę. Zawiera też dużą ilość witaminy C – w jednej papai znajduje się aż 224% dziennej wartości tego składnika. Inne składniki odżywcze znajdujące się w papai to witamina B, alfa i beta karoten, luteina i zeaksantyna, wapń, potas i likopen.

Enzymy owocowe są powszechnie stosowane jako środki złuszczające. Owocowe peelingi delikatnie usuwają martwe komórki skóry, które zatrzymują bakterie i sebum, dzięki czemu cera staje się czystsza. Peeling z papai jest bezpieczny i łatwy, możesz go używać do złuszczania skóry pomiędzy kolejnymi peelingami twarzy. Pamiętaj jednak, by przestrzegać wskazówek na opakowaniu, bo papaja może być ostra.

Badania wykazały, że papaja zawiera antyoksydanty, które mogą pomóc w ochronie przed widocznymi oznakami starzenia. Według badań przeprowadzonych w 2015 roku, nadmierna aktywność wolnych rodników może prowadzić do uszkodzenia skóry. Antyoksydanty zwalczają uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki, dzięki czemu skóra pozostaje gładka i młoda. Papaja może też poprawić elastyczność skóry, minimalizując zmarszczki. Badanie z 2014 roku wykazało, że wyciąg z papai znacząco zmniejszył zmarszczki na twarzy.

Enzym papaina pomaga trawić duże białka w skórze. Usuwa martwe komórki naskórka i łuszczące się płaty skóry, pozwalając zdrowej tkance pod skórą na gojenie się. Ma też właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że jest doskonałym składnikiem dla skóry trądzikowej. Jego naturalne właściwości złuszczające sprawiają, że jest świetnym składnikiem codziennej maseczki do twarzy. Pomaga też nawilżać skórę. Korzyści płynące ze stosowania peelingu z papai są liczne i warto go wypróbować.

Czytaj również:   Jak obrać kokosa - porady i zastosowanie

Zmniejsza zmarszczki i plamy starcze

Oprócz właściwości przeciwstarzeniowych, papaja zawiera enzym zwany papainą, który rozbija nieaktywne białka w skórze. Proces ten usuwa martwe komórki skóry, pozostawiając twarz gładką i młodzieńczą. Jest też bogata w antyoksydanty, które czynią z niej świetny naturalny środek złuszczający. Jeśli chcesz pozbyć się plam starczych, zmarszczek i linii mimicznych, obierz papaję i użyj jej miąższu do leczenia cieni pod oczami.

Innym sposobem na pozbycie się plam starczych jest nałożenie pasty z papai i miodu. Oba te składniki mają ogromne właściwości nawilżające i lecznicze. Wiadomo, że mleko zawiera kwas mlekowy, który pomaga złuszczać skórę. Po prostu obierz papaję i nałóż ją na twarz i szyję raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli jesteś uczulony na mleko, zastąp je miodem.

Papaja jest bogata w witaminy i antyoksydanty, więc jej regularne obieranie i nakładanie na skórę może mieć duży wpływ na wygląd plam starczych i zmarszczek. Choć papaja jest bogata w antyoksydanty, nie oznacza to, że od razu zobaczysz dramatyczne rezultaty. Codzienne nakładanie papai na twarz może pomóc Twojej skórze wyglądać promiennie i zdrowo.

Wysoka zawartość antyoksydantów w tym owocu chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Antyoksydanty pomagają neutralizować wolne rodniki, które powodują oznaki starzenia i inne uszkodzenia. Enzymy zawarte w papai redukują plamy starcze i zmniejszają zmarszczki. Jednak przed nałożeniem soku z papai na skórę powinieneś zastosować filtr przeciwsłoneczny. Ten proces nie zadziała u każdego, więc pamiętaj o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych przed wyjściem na zewnątrz!

Oprócz enzymów zawartych w papai, ekstrakt z owoców ananasa zawiera bromelinę, która pomaga zmiękczyć skórę. Bromelaina pomaga też zmniejszyć podrażnienia spowodowane przez komórki powierzchniowe skóry i ma właściwości przeciwzapalne. Enzymy zawarte w papai współpracują ze sobą, by usunąć martwe komórki naskórka bez wysuszania skóry. Peeling z papai to świetny sposób na poprawienie struktury i cery twojej skóry.

Smakuje jak wymiociny

Istnieje powszechne błędne przekonanie o smaku papai. Wiele osób uważa smak surowej papai za obrzydliwy, a niektórzy mówią nawet, że smakuje jak wymiociny. Mimo że papaja zawiera błonnik i jest dobra na trawienie, może też powodować biegunkę i ból brzucha, gdy jest spożywana na surowo. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by nie skończyć z nieprzyjemnie pachnącą papają.

Jednym ze sposobów na uniknięcie tego upiornego doświadczenia jest zjedzenie papai bez obierania jej. Owoc ma ostry zapach z powodu enzymu papainy, który jest odpowiedzialny za smak i zapach. Jednak owoc ten jest bogaty w składniki odżywcze i korzystnie wpływa na zdrowie, a szczególnie pyszny jest w tajskiej pikantnej sałatce z papają. Dlaczego więc miałbyś unikać papai?

Kiedy jesteś gotowy do obrania papai, użyj obieraczki do warzyw, żeby to ułatwić. Pokrój owoc wzdłuż lub w poprzek w kostkę. Następnie możesz dodać papaję do sosu sałatkowego lub do smoothie. Jeśli zauważysz, że miąższ jest spleśniały, możesz go odciąć i wyrzucić. Pozostała część miąższu będzie nadal świeża i pyszna. Pamiętaj jednak, by nie odstawiać go na zbyt długo, by uniknąć nieprzyjemnego smaku.

Choć to prawda, że papaja jest tropikalnym przysmakiem, nie wszyscy uwielbiają jej smak. Ten owoc pochodzenia roślinnego jest w wielu krajach spożywany jako środek zmiękczający mięso bez soli. Powodem tego nieprzyjemnego smaku jest papaina, enzym, który powoduje nieprzyjemny zapach i smak owocu. Kiedy jednak papaja jest niedojrzała, jej smak przypomina wymiociny i śmierdzące stopy.

Dobra wiadomość jest taka, że papaje można przebrać, dodając do owoców sok z limonki, który zniweluje zapach i doda im pożądanej świeżości. Możesz użyć do tego celu świeżej limonki lub kupić sok z limonki w butelce. Sztuczka polega na tym, by ukryć nieprzyjemny zapach papai, łącząc ją z innymi owocami lub chowając ją w naczyniu. W końcu papaja świetnie nadaje się do gotowania.

Podobne

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *