Jak obrać rabarbar – porady i zastosowanie

Jak obrać rabarbar - porady i zastosowanie

Niezależnie od tego, czy chcesz zrobić najlepsze ciasto z rabarbarem, czy po prostu cieszyć się fakturą idealnie obranego rabarbaru, ten przewodnik pomoże ci zacząć. Znajdziesz tu wspaniałe przepisy z rabarbarem, a także informacje o tym, jak gotować i przechowywać ten owoc. Dowiesz się też, jak unikać gotowania rabarbaru na patelniach wykonanych z aluminium, miedzi lub żelaza.

Przepisy z wykorzystaniem rabarbaru

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak obrać rabarbar, poniższe wskazówki pomogą ci to zrobić – Ten segment jest wynikiem analizy ekspertów portalu ogrodyzimowe24h.pl. Po pierwsze, pamiętaj o umyciu rabarbaru w chłodnej wodzie, aby usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia i resztki. Następnie przytnij wszystkie liście i końce łodyg. Następnie pokrój rabarbar na kawałki o długości od 1/2 do 1 cala. Pokrój także łodygi, zgodnie z przepisem.

Jeśli nie znasz tego terminu, rabarbar to wieloletnie warzywo o długich łodygach i falistych liściach. Dopiero w XVII wieku ludzie zaczęli wykorzystywać go jako źródło pożywienia. Dziś rabarbar najczęściej podaje się z innymi słodkimi owocami, by zrównoważyć jego cierpki smak. Nawet jego nazwa pochodzi od starodawnego slangowego określenia kłótni.

Najlepszym sposobem na obranie rabarbaru jest oddzielenie łodyg od reszty owocu. Pomoże Ci to uniknąć niechcianej żyłkowatości. Przetnij łodygi tuż pod skórką i oderwij je. Następnie pokrój je na kawałki o długości od 3/4 cala do 1 cala. Mniejsze kawałki sprawdzą się także w plackach. Tak długo, jak skórki są oddzielone, owoce mogą być bezpiecznie przechowywane.

Jeśli chcesz zachować rabarbar na dłużej, zastanów się nad zrobieniem z niego soku. Rabarbar jest doskonały w połączeniu z truskawkami. Jego wszechstronność przedłuża jego sezon i zastosowanie. Robiąc sosy lub używając go do pieczenia, staje się wszechstronnym dodatkiem do Twoich potraw. Jeśli chcesz, by Twój rabarbar przetrwał jeszcze dłużej, odwodnienie go może przedłużyć jego żywotność.

Pamiętaj, że nie wszystkie odmiany rabarbaru są takie same. Nawet jeśli większość komercyjnych odmian jest łagodna, niektóre odmiany mają gorzką skórkę bez względu na to, ile razy są zbierane. Przygotowując rabarbar, pamiętaj, że łodygi powinny być oczyszczone z wszelkich trujących liści. Odpowiednio przygotowany rabarbar może przetrwać nawet tydzień.

Przechowywanie rabarbaru

Kiedy już obrałeś i pokroiłeś rabarbar, kolejnym pytaniem, które pewnie Ci się nasuwa, jest to, jak go przechowywać. Dobra wiadomość jest taka, że proces ten jest stosunkowo prosty i zajmuje nie więcej niż dziesięć minut, w zależności od liczby łodyg. Raz zamrożony rabarbar powinien zachować swoją jakość przez kilka miesięcy. Rabarbar ma zwykle rubinowo-czerwony kolor z jasnozielonymi plamami. Może też stać się brązowy lub czarny, w zależności od sposobu przetwarzania.

Po obraniu i wydrążeniu rabarbaru musisz przechowywać go w lodówce lub zamrażarce. Aby wykorzystać miejsce w zamrażarce, kup prostokątne lub kwadratowe pojemniki. Pamiętaj też, by używać pojemników o tym samym rozmiarze i kształcie, bo to pomoże ci zaoszczędzić miejsce w zamrażarce. Pamiętaj, by między każdym pojemnikiem zostawić odpowiednią przestrzeń, by zawartość mogła się rozszerzyć po zamrożeniu. Do przechowywania rabarbaru, który ma bardzo mało płynu, dobrze nadaje się też zamykana torba do zamrażarki. Uważaj jednak, bo ten typ torebki ma zbyt dużą elastyczność.

Aby przygotować rabarbar do jedzenia, dokładnie opłucz łodygi pod zimną wodą. Łodygi powinny być pocięte na kawałki o długości od 1/2 do 1 cala. Odcedź je i umieść w durszlaku. Następnie przełóż je do miski z lodowatą wodą. Mieszaj je przez około dwie minuty. Po ostygnięciu ułóż rabarbar w jednej warstwie na blasze do pieczenia i zamroź, aż będzie twardy.

Proces obierania rabarbaru wymaga kilku kroków. Po pierwsze, rabarbar należy pokroić na małe kawałki. W tym celu powinieneś użyć ostrego noża. Pokrój łodygi na kawałki o średnicy jednego lub dwóch cali. Następnie przechowuj je w lodówce, aż będą potrzebne. Wtedy możesz je wykorzystać do gotowania lub jako dodatki do innych potraw.

Gotowanie rabarbaru

Zanim zaczniesz gotować rabarbar, ważne jest, byś zrozumiał, jak się go zbiera. Choć z wyglądu przypomina seler, rabarbar jest w rzeczywistości rośliną o różowych łodygach. Powinieneś wybierać rabarbar, który jest różowy i ma chrupiącą, niepopękaną skórkę. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że zebrałeś go zbyt wcześnie lub rabarbar jeszcze nie dojrzał w pełni.

Zanim zaczniesz gotować rabarbar, powinieneś go najpierw zblanszować. Blanszowanie pomaga zachować smak, witaminy i minerały, a jednocześnie czyni go bardziej jadalnym i uniwersalnym. W tej metodzie dokładnie umyj i wyszoruj rabarbar pod chłodną wodą. Pokrój go na kawałki w kształcie monet. Mniejsze kawałki blanszują się dokładniej i szybciej. Jeśli planujesz używać rabarbaru do gotowania, będziesz potrzebował co najmniej dwóch kilogramów rabarbaru.

Czytaj również:   Jak obrać arbuza - porady i zastosowanie

Po zblanszowaniu i obraniu rabarbar przechowuje się w lodówce do trzech tygodni. W tym czasie rabarbar będzie szybciej dojrzewał. Umieść go w plastikowej torbie z wyciętymi otworami. Dzięki temu nie będzie się psuł. Gotując rabarbar, pamiętaj, że przed ugotowaniem należy usunąć z niego skórkę. Po ugotowaniu rabarbar jest pyszny!

Powinieneś zawsze obierać rabarbar, jeśli został spryskany wodą lub został zebrany w czasie upałów. Możesz jednak pozostawić go nieobranego do wykorzystania w przepisach. Jest to łatwe i zajmuje tylko minutę. Jeśli nie przyrządzałeś wcześniej rabarbaru, powinieneś najpierw zapoznać się z etapami obierania i gotowania rabarbaru, zanim przystąpisz do pracy.

Następnie, jeśli chcesz zrobić własny syrop z rabarbaru, możesz zamrozić poszczególne kawałki. Pokrój je na kawałki o długości od 1/2 do 1 cala i umieść w torbie lub pojemniku do zamrażania. Wypełnij torebkę taką ilością syropu, by przykrył rabarbar. Możesz go przechowywać do dziewięciu miesięcy, w zależności od tego, jak go przyrządzisz. Resztki rabarbaru przechowuj w lodówce, by zapobiec jego zepsuciu.

Unikaj gotowania rabarbaru na aluminiowych, żelaznych lub miedzianych patelniach

Choć technicznie rzecz biorąc rabarbar jest warzywem, często używa się go w przepisach na desery zamiast owoców. Ze względu na swoją wysoką kwasowość często gotuje się go z dużą ilością cukru, co sprawia, że jest mniej odżywczy. Poza deserami rabarbar jest często używany w daniach pikantnych. Dobrze sprawdza się w zupach i omletach, a w sosach do ryb można go zastąpić szczawiem.

Aluminiowe, żelazne i miedziane patelnie są idealne do gotowania rabarbaru, ale to nie jedyny powód. Rabarbar wchodzi w reakcję z metalami i może odbarwić patelnie. Jeśli gotujesz rabarbar na miedzianej lub żeliwnej patelni, ryzykujesz odbarwienie rabarbaru i potencjalne zanieczyszczenie patelni.

Mrożąc rabarbar, powinieneś używać sztywnych plastikowych pojemników z hermetycznym zamknięciem, by zapobiec wyciekom i wilgoci. Zapobiegnie to także przedostawaniu się do pojemnika niepożądanych zapachów. Jeśli zamrażasz rabarbar do spożycia w ciągu kilku dni, możesz użyć torby do zamrażarki lub sztywnych plastikowych pojemników ze szczelnymi pokrywkami. Możesz też użyć kartonu po mleku i umieścić go w hermetycznym pojemniku.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze naczyń do gotowania jest rodzaj powierzchni. Garnki aluminiowe mają utwardzoną powierzchnię, która jest odporna na kwaśne potrawy. Anodowane aluminium jest odporne na zarysowania, trwałe i nie wchodzi w reakcje z żywnością. Anodyzowane aluminium jest najlepszym wyborem do gotowania rabarbaru i sosów pomidorowych, ponieważ metal ten równomiernie przewodzi ciepło. Miedź i mosiądz również dobrze przewodzą ciepło, ale nie są używane jako naczynia do gotowania.

Upewnij się, że rabarbar jest kruchy i delikatny. Powinieneś pokroić go na kawałki o średnicy około 3/4 cala. Następnie dodaj około 1/4 szklanki cukru i wody do małego rondelka. Wymieszaj, by połączyć cukier i wodę. Dodaj rabarbar do sosu, przykryj i gotuj na średnim ogniu, aż będzie miękki i chrupiący.

Zbieranie rabarbaru i obieranie go

Zanim zaczniesz zbierać rabarbar, musisz wiedzieć, jak prawidłowo usunąć łodygi rabarbaru. Aby zebrać rabarbar, możesz delikatnie przekręcić łodygi, by oddzielić je od rośliny. Aby uniknąć ścięcia całej rośliny, przed zbiorami podbij ją ziemią lub zapakuj do plastikowej torby. Następnie odetnij końcówkę liścia i przytnij łodygę u podstawy, gdzie styka się z rośliną.

Po zebraniu rabarbaru możesz go przechowywać przez dłuższy czas, odcinając łodygi. Aby to zrobić, powinieneś obciąć łodygi wzdłuż łodygi, pozostawiając dwa lub trzy cale łodygi. Przechowując rabarbar, nie obcinaj liści, ponieważ może to uszkodzić centralną cebulkę, co może zahamować jej wzrost. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie rabarbaru w przyszłości, nie wyrzucaj liści; zawierają one trujące substancje chemiczne, które są szkodliwe dla Twojej rodziny.

Choć rośliny rabarbaru mogą wytwarzać łodygi przez kilka lat, musisz pamiętać, by zbierać je w określonym czasie. Owoce są najsmaczniejsze, gdy są zebrane świeże z rośliny. Powinieneś jednak usuwać kwitnące łodygi, by nie zatruć roślin. Zbieranie rabarbaru jest łatwe i wygodne, gdy masz wystarczająco duży ogród, by go pomieścić. Kiedy już zbierzesz rabarbar z rośliny, przechowuj go w szczelnej plastikowej torbie, by zachować jego dojrzałość.

Kiedy rabarbar osiągnie wysokość od dziesięciu do piętnastu centymetrów, jest gotowy do zbioru. W zależności od tego, jak stara jest twoja roślina, osiągnięcie dojrzałości zajmuje od ośmiu do dziesięciu tygodni. Jeśli jednak twoja roślina rabarbaru jest młodsza niż cztery lata, łodygi można zbierać już po trzech tygodniach od zasadzenia. Gleba powinna być wilgotna i dobrze zdrenowana, by zapobiec gniciu.

Podobne

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *